Biografia
Atletico Madryt

Gabi urodził się w Madrycie i w tamtejszym Atletico stawiał swoje pierwsze kroki. W debiutanckim sezonie rzadko był wykorzystywany w głównej drużynie.

Po wypożyczeniu do innego klubu ze stolicy, a więc Getafe, Gabi w latach 2005-2007 wystąpił w 52 meczach dla Colchoneros, w których strzelił jedną bramkę (1:1 z Espanyolem 9 kweitnia 2006 roku).

Real Saragossa

Na początku lutego 2007 roku Gabi za kwotę 9 milionów euro przeniósł się do Realu Saragossa, składając podpis pod czteroletnią umową. Był niekwestionowanym liderem zespołu w swoim pierwszym sezonie, lecz niestety jego nowy klub zakończył te rozgrywki spadkiem do niższej klasy rozgrywkowej.

Hiszpan w kampanii 2008/09 wystąpił w 35 spotkaniach, pomagając powrócić Saragossie do La Liga. W kolejnym sezonie ponownie był wiodącą postacią w swojej drużynie, a rozgrywki zakończyli na 14. miejscu.

Sezon 2010/11 był jego dotychczas najlepszym, jeśli chodzi o dokonania strzeleckie - Gabi strzelił siedem bramek (sześć z rzutów karnych) oraz został mianowany kapitanem zespołu. 12 marca 2011 roku dwukrotnie trafiał do siatki w wygranym 4:0 meczu z Valencią.

Powrót do Atletico

1 lipca 2011 roku Gabi za 3 miliony euro powrócił do Atletico Madryt. Pierwszego gola strzelił 4 grudnia, w wygranym 3:1 meczu u siebie z Rayo Vallecano, a także zanotował samobója. Przez całe rozgrywki tworzył idealną parę defensywnych pomocników wraz z innym wychowankiem, Mario Suarezem.

W sezonie 2012/13 Gabi rozegrał 45 meczów, w tym siedem w turnieju Copa del Rey, który ostatecznie po raz pierwszy od 17. lat padł łupem Atletico. Został także wybrany nowym kapitanem zespołu przez menedżera Diego Simeone.

17 maja 2014 roku w meczu wyjazdowym z FC Barceloną, który odbywał się w ostatniej kolejce sezonu, Gabi wykonywał rzut rożny, po którym gola głową strzelił Diego Godin. Jak się okazało, trafienie to zapewniło Colchoneros pierwszy od 1996 roku tytuł mistrzowski. 4 lipca tego samego roku podpisał nowy kontrakt, ważny do 2017 roku.

W rewanżowym meczu ćwierćfinału Copa del Rey przeciwko FC Barcelonie (2:3), Gabi tuż przed przerwą obejrzał czerwoną kartkę, podobnie jak kilkanaście minut później Mario Suarez.

Statystyki rozgrywek
Lp. Rozgrywki Suma Wyjściowa jedenastka Zszedł w trakcie meczu Wszedł z ławki Minuty na boisku Zdobyte gole Asysty Żółte kartki Czerwone kartki po drugiej żółtej Bezpośrednie czerwone kartki